Venoruton obsahuje oxerutinum (O-beta-hydroxyetyl-rutosid), který patří do skupiny léků, které chrání cévy (tzv. systémová vazoprotektiva).
Venoruton stabilizuje cévní stěnu, což vede ke snížení propustnosti cév a následně k úbytku otoků (edémů).
Jak Venoruton funguje?
Úleva od otoků (edémů) kotníků souvisejících s chronickou žilní nedostatečností. U pacientů s křečovými žilami a s některými dalšími chorobami žil dolních končetin dochází k výraznému úniku vody a dalších látek stěnami kapilár, což vede k otokům kotníků. Venoruton svým působením snižuje tyto otoky a doprovodné příznaky, jako je pocit bolestivých, unavených, těžkých, oteklých a neklidných nohou, parestézie (pocit mravenčení) a křeče.
U hemoroidů přípravek Venoruton zmírňuje otok na sliznici konečníku a přináší úlevu od příznaků jako jsou bolest, svědění, krvácení a mokvání.
Venoruton působí na nejmenší krevní cévy (kapiláry) tak, že snižuje únik vody a dalších látek jejich stěnami.
Dávkování a způsob užití
• Chronická žilní insuficience a její komplikace:
1 tobolka 3x denně (900 mg oxerutinu denně).
Ke zmírnění obtíží dochází obvykle během 2 týdnů. V léčbě je vhodné pokračovat ve stejném dávkování až do odeznění příznaků, ne však déle než 3 měsíce. Po této době musí být léčba přehodnocena.
• Hemoroidy:
1 tobolka 3x denně (celkem 900 mg oxerutinu denně) po dobu až 3 týdnů.
• Diabetická retinopatie:
Pokud lékař neurčí jinak, doporučené dávkování je 2 400 mg oxerutinu denně, tj. 4 tobolky 2x denně.
• Lymfedém:
Doporučená dávka je 3 000 mg oxerutinu denně, tj. 5 tobolek 2x denně. Vzhledem k počtu tobolek v denní dávce tohoto přípravku (5 tobolek 2x denně, tj. celkem 10 tobolek denně) je vhodnější v této indikaci užívat léčivý přípravek Venoruton Forte 500 mg v dávce 3 tablety 2x denně (tj. celkem 6 tablet denně).
Složení:
Jedna tobolka Venorutonu obsahuje 300 mg oxerutinum (O-beta-hydroxyethyl-rutosid).
Pomocné látky:
Náplň tobolky: makrogol 6000
Tobolka: žlutý oxid železitý (E 172), oxid titaničitý (E 171), želatina, natrium-lauryl-sulfát
Černý inkoust: černý oxid železitý (E 172), šelak, propylenglykol
Užívá se k léčbě oteklých, bolestivých, unavených nebo těžkých nohou, otoků kotníků a bérců a při chronické žilní nedostatečnosti.
SÚKL - Státní ústav pro kontrolu léčiv
Informační služba slouží také k shromažďování a předávání informací o podezření na závady v jakosti LP (viz § 85 odst. 2 písm. d) zákona o léčivech).
Copyright © 2011 Mamed s.r.o.